zielona

Zielona herbata produkowana jest głównie w Chinach (m.in. prowincje Anhui, Zhejiang, Hunan i Yunnan) i Japonii (wyspa Kiusiu, Sikoku, środkowa część wyspy Honsiu), sporadycznie herbaty zielone produkowane są przez Indie (zielony Assam czy Darjeeling) a także Ceylon. 
Herbatę tę określa się mianem niefermentowanej, gdyż nie przechodzi ona procesu utleniania, jej liście zachowują swój naturalny zielony kolor.

Świeżo zebrane liście poddawane są obróbce cieplnej, aby pozbyć się naturalnej wilgoci. Odbywa się to w specjalnych żeliwnych naczyniach. Przy obróbce herbat japońskich często w procesie więdnięcia wykorzystuje się parę wodną. Parowanie trwające kilka minut, nadaje połysku, intensywnej zielonkawej barwy i specyficznego „morskiego” posmaku.

Tak przygotowane liście są następnie rolowane, dzięki czemu nadaje się im odpowiedni dla gatunku kształt. Wszystko to ma na celu obniżenie wilgoci w liściach i nadanie oczekiwanego kształtu. Różnorodność form to cecha charakterystyczna herbat zielonych. Znajdziemy tu spiralnie skręcone listki, chmurki, krążki, kuleczki itp.  Kolejny etap to suszenie w wysokiej temperaturze. Kończy to obróbkę listków i są one gotowe do sporządzenia naparu.

Japonia to prawdziwy raj  dla smakoszy herbat zielonych bowiem, skupia się ona tylko i wyłącznie na produkcji tego rodzaju herbat. Koneserzy mogą wybierać z czterech głównych grup herbat: Sencha, Bancha Tamaryokucha oraz Gyokuro. 
Najbardziej popularną herbatą japońską jest Sencha. Wytwarzana jest z listków zrywanych podczas pierwszego zbioru. Napar cechuje klarowny jasnoseledynowy kolor 
i delikatny smak z lekką nutą goryczki. Zalecana jest jako napój po posiłku ułatwiający trawienie.

Herbaty pochodzące z późnego zbioru o dużych twardych liściach wraz z szypułkami, to Bancha. Po zaparzeniu otrzymujemy łagodny napar o delikatnym bukiecie aromatycznym. Często polecana jest na zimno jako orzeźwiający napój. Jej atutem jest niska zawartość teiny, dlatego doskonale się nadaje do picia przed snem. Zawiera ona również dużo żelaza i wapnia, przeciwdziała tym samym osteoporozie. Z uwagi na łagodny smak oraz brak typowej goryczki jest dobrze odbierana przez osoby rozpoczynające przygodę z herbatami zielonymi, jak również przez dzieci i osoby starsze.

Bancha wzbogacona preparowanym ryżem i prażoną kukurydzą w postaci herbaty Genmaicha stanowi ciekawą propozycję dla zwolenników niekonwencjonalnych smaków.

Tamaryokucha  jest przykładem wysokiej jakości herbaty, której listki poddawane są kunsztownej obróbce rolowania. Wyróżnia się bardzo delikatnym posmakiem.  Wśród koneserów uchodzi na swoisty unikat herbaciany.

Gyokuro Asahi  ("drogocenna rosa") to najznakomitsza japońska herbata. Piękne delikatne listki w postaci ostro zakończonych szmaragdowych igieł dają napar o wyrafinowanym smaku. Jest to wyjątkowej klasy rarytas określany przez znawców za najlepszą herbatę świata. Jej unikatowość wynika już samej obróbki lista, bowiem jest ona umieszczona na specjalnych matach bambusowych, które mają chronić przed nadmierną eksploatacją ze strony promieni słonecznych. Wyróżnia ją piękny seledynowy kolor naparu oraz duża zawartość chlorofilu. Dzięki większej zawartości teiny, działa ona witalizującą i energetyzująco.

© Copyright by Five o'clock 2012 - 2021

Realizacja: RED Software House | Agencja interaktywna Wrocław