Indie

W Indiach herbaty produkowane są głównie w dwóch regionach: wysokogórskim Darjeeling oraz Assam.  Zasadniczo są one producentem czarnych gatunków herbat, niemniej jednak wytwarza się również niewielkie ilości herbaty zielonej lub białej, które stanowią około 1% całej produkcji.

Darjeeling

Herbaty z tego regionu są wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju. Zyskały one miano „szampanów wśród herbat”.  Z uwagi na to należy im się szczególna uwaga. Degustacja wymaga odpowiedniej oprawy. Nie należy robić tego w pośpiechu. To swoista uczta doznań, a każdy łyk to niemal głębia odczuć poprzez lekko kwiatową nutę, woń winogron czy powiew zielonych migdałów.  Ten wyszukany smak zmienia się wraz z okresem zbiorów.  Możemy wyróżnić: herbaty lotnicze, których napar cechuje niezwykła świeżość i bogata aromatyczność, a także charakterystyczny posmak muszkatelu. W przeciwieństwie do pierwszych zbiorów przesyłanych drogą lotniczą, typowe FF (Furst Flush) są bardziej wytrawne, z wyraźnym posmakiem ostrości.  Drugie zbiory mają delikatniejszy aromat. Posmak ostrości i goryczki ustępuje miejsca bardziej dojrzałemu, lekko owocowemu posmakowi. Zbiory jesienne cechuje dojrzałość i wyrazistość. Winny smak z lekko słodową nutą zdaje się górować przy degustacji. Te wszystkie cechy sprawiają, że  herbaty z jesiennych zbiorów są szczególnie polecane na początek przygody z darjeelingami. Pozwalają one przybliżyć wytrawny smak nie zrażając wyrazistą goryczką i ostrością.

Assam

Assam to region w dolinie rzeki Brahmaputry charakteryzujący się wysokim poziomem opadów w ciągu roku. Podczas deszczów wzrasta temperatura i wilgotność, a to tworzy wyjątkowy mikroklimat do rozwoju plantacji herbacianych na wysokości ok. 1500 m n.p.m. 
Wyróżnia się dwa zbiory w regionie Assam. Pierwszy po przerwie zimowej trwa od marca do początku maja. First Flush Assam bardzo rzadko trafia na rynki europejskie. Czas drugich zbiorów przypada na okres od czerwca do września.

Herbaty assamskie wyróżnia intensywna moc, zdecydowany smak i duża esencjonalność. Za to wszystko odpowiada inna niż gdzie indziej odmiana - Camelia assamica. To za jej sprawą assamy wyróżnia największa ze wszystkich herbat ilość teiny, są potocznie bywają określane jako „herbaty męskie”. Specjalna budowa listków z dużą ilością włosków na spodniej stronie daje ciekawy naturalny posmak słodu. Dają one wysokiej jakości herbaty „tippy”. Duża obecność złotych tipsów powoduje, że nazywane są one „złocistymi herbatami”. Atutem tych herbat jest też zróżnicowana aromatyczność, od miodowego przez winno-korzenny posmak.

Ze względu na intensywny smak i dużą esencjonalność herbat assamskich nie poddaje się aromatyzowaniu. Ich nazwy pochodzą od nazw plantacji, które je produkują.
Do znanych plantacji należą: Halmari, Jamirah, Meleng, Silonibari, Tara.
Logo herbaty Assam  to sylwetka nosorożca żyjącego w  dolinie rzeki Brahmaputry. Każda partia wysokiej jakości towaru opuszczająca plantację jest nim znakowana.

© Copyright by Five o'clock 2012 - 2021

Realizacja: RED Software House | Agencja interaktywna Wrocław