Indie - Assam

Historia herbaty w tym regionie to jedna z najkrótszych, sięga zaledwie 180 lat. Wszystko zaczęło w 1823 roku od szkockiego żołnierza Roberta Bruce, który odkrył na tym obszarze uprawiane przez tubylców krzewy herbaciane o dużych listkach, inne od znanych chińskich odmian. Po jego śmierci badania nad rośliną przejmuje  młodszy brat Charles. Zbiera nasiona, próbuje nimi zainteresować naukowców i osoby zajmujące się tematem. Spotyka się  jednak z niechęcią i brakiem zaangażowania. Sam przygotowuje teren pod uprawę, karczuje dżunglę i zakłada pierwszą plantację.

Sytuacja zmienia się po roku 1833, gdy nadchodzi koniec Kompanii Wschodnioindyjskiej  sprowadzającej na szeroką skalę herbatę z Chin. Powstaje komitet Assam Tea Comapny, którego celem jest zdobycie informacji o możliwości uprawy i produkcji herbaty, aby zaopatrzyć w nią rynek brytyjski. Stopniowo rozszerzał on obszar swojego działania, obejmując  nim inne tereny północnych Indii.

Jednak pomimo pierwszych sukcesów Bruca w uprawie Camellia assamica, nie są podejmowane kroki z uprawą tej odmiany. Powstają plantacje z wykorzystaniem chińskiej odmiany Camellia sinensis. Bruce jest wierny swojej wizji i w roku 1839 pierwszy transport herbaty assamskiej trafia statkiem do Wielkiej Brytanii zjednując sobie od razu spore grono zwolenników. Jednocześnie na obszarze  Darjeeling powstają plantacje z uprawą Camellia sinensis. Z czasem rynek angielski coraz częściej sięga po herbaty z Indii, na czym traci monopolistyczne do niedawna Państwo Środka.

© Copyright by Five o'clock 2012 - 2021

Realizacja: reddyStore | dedykowane sklepy internetowe Wrocław