Blog

Teina - siła drzemiąca w filiżance herbaty!


Jedna z najpopularniejszych substancji psychoaktywnych na świecie, spożywana w ilości prawie 120000 ton rocznie i na dodatek, zupełnie legalna. Poprawia koncentrację, wydolność organizmu, przyspiesza metabolizm. O czym mowa?


Fot. Five o'clock

Mowa oczywiście o kofeinie/teinie/mateinie/guaraninie. Wszystkie te cztery substancje mają właściwie taką samą budowę chemiczną. Pod względem molekularnym i chemicznym są takie same. Różne nazewnictwo wiąże się ze źródłem pozyskiwania danej substancji.

Dlaczego kofeina działa na nas inaczej niż teina?

W herbacie zawartość teiny jest większa niż w ziarnach kawy kofeiny, mówimy tutaj jednak o suchych liściach/ziarnach. Jeżeli weźmiemy pod uwagę napary - sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Do zaparzenia kubka (200 ml) zużyjemy ok. 4-6 g suszu herbacianego, a kawy nawet 12-14 g. Daje nam to odpowiednio w granicach 22-74 g teiny z herbaty i prawie 115-175 g kofeiny. Dlatego można powiedzieć, że kawa nas pobudza, a herbata stymuluje. Większa ilość kawy użyta do przygotowania naparu powoduje większe przejście substancji do napoju, a co za tym idzie - intensywniejsze działanie. Ilość teiny oczywiście jest różna dla naparów każdej z herbat - jest to zależne od typu herbaty, metody jej zbioru i obróbki oraz parzenia. 

Związki mające wpływ na przyswajanie teiny

Ważne znaczenie mają także związki towarzyszące danej substancji. W herbacie jest to teobromina oraz teofilina, które mają znaczący wpływ na działanie i przyswajanie teiny.  Są one związane z molekułą teiny, która trafia do naszego organizmu. Aby teina została przyswojona, związki te muszą zostać „odczepione” przez nasz organizm - dlatego teina nie działa od razu. Molekuła kofeiny za to jest dużo bardziej „wolna”- przyjęta z naparem może zostać prawie od razu przyswojona - co powoduje duży zastrzyk energii. Reasumując kofeina działa szybko, intensywnie - daje mocne pobudzenie, ale krótkie, a teina jest łagodniejsza i powolniejsza w działaniu.


Szkodliwość teiny

Dużo mówi się o szkodliwości kofeiny. Czy teina w takim razie też jest szkodliwa, skoro to ten sam związek? Niestety tak, ale jak to z każda substancją bywa - dopiero w nadmiarze. Przy zbyt dużej ilości wypitej herbaty pobudzenie może być zbyt mocne (okres półtrwania teiny to około 4 h - czyli po tym czasie w naszym organizmie zostanie połowa przyjętej dawki) i tak jak po za mocnej kawie - mogą zacząć trząść się ręce, skakać tętno, boleć żołądek. Teina spożywana w bardzo dużych ilościach może spowolnić wchłanianie żelaza, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na anemię. Naprawdę niebezpieczne jednak są szczawiany, które wydzielane z herbaty i przyswojone przez nasz organizm mogą odkładać się zarówno w nerkach jak i stawach powodując kamicę nerkową i artretyzm.

Korzystny wpływ teiny

Przy wszystkich obostrzeniach teina / kofeina jest korzystna dla naszego organizmu. Spożywana w rozsądnej dawce powoduje poprawę nastroju, przyspieszenie przemiany materii, zapobiega rozwojowi niektórych typów komórek nowotworowych i podnosi ciśnienie krwi - a co za tym idzie dotlenia komórki naszego ciała - głównie mięśnie i mózg.

 

© Copyright by Five o'clock 2012 - 2021

Realizacja: RED Software House | Agencja interaktywna Wrocław