Blog

Świat ośmiotysięczników- jakie herbaciane tajemnice skrywa Nepal?

Kraj położony w południowej Azji, w samym sercu Himalajów. Średnia wysokość terenu to ponad 6000m n.p.m., a klimat górki przeplata się ze zwrotnikowo - monsunowym. To właśnie nepalskie plantacje uchodzą za najwyżej umiejscowione na świecie.

Herbaciany świat Nepalu nie ma za sobą długiej historii. I choć krzewy uprawiane są tam od dawna, to na samym początku były one przetwarzane w Indiach. Mówi się, że swoją przygodę z herbatą Nepal zapoczątkował dzięki indyjskim wpływom z regionu Darjeeling, dlatego skupia się na produkcji tradycyjnej: szybkiej oksydacji liści z zachowaniem zielonego suszu. W Nepalu produkuje się wszystkie rodzaje herbat, jednak najbardziej popularnymi są herbaty czarne.
 
Cała wyjątkowość herbat pochodzi z klimatu i ukształtowania terenu. Żyzna gleba, woda z górskich potoków i fakt, iż do uprawy krzewów nie używa się sztucznych nawozów i środków ochrony roślin powoduje, że są one najwyższej jakości.
 
 
A za co je uwielbiamy? Ich niepowtarzalność to smak i aromat. Wyróżnia je przede wszystkim niecodzienne połączenia słodkich, chlebowo - słodowych niuansów z kwiatową wonią. Występująca goryczka jest zbalansowana, a całość dopieszcza szlachetna, ale wyważona wytrawność. Napary są esencjonalne, można rzec, że wręcz syropowe, ale bez dominującej cierpkości. W nepalskich herbatach często możemy spotkać się z kombinacją ziołowych akcentów z roślinną świeżością, wzbogaconą o miodowo - orzechowe posmaki.
 
Oprócz fascynacji aromatem i smakiem, warto zawiesić oko na samym wyglądzie. Kunsztownie zwijane, puszyste listki nadają dodatkowej klasy, co sprawia, że uchodzą za perły na herbacianym rynku. Warto nadmienić, iż większość z nich produkowana jest ręcznie, a ich dostępność na europejskim rynku jest dość mała.
 
Reasumując, herbaty z Nepalu to wyjątkowe rarytasy. Zaletą jest fakt, że ich smak jest w dużej mierze porównywalny ze smakiem Darjeelingów, a można je kupić często w niższej cenie.
 
Kto się nie skusi, by spróbować pereł wśród herbat? Już po pierwszym łyku wprowadzą w stan słodkiej i wytrawnej degustacji. Potrafią zachwycić każdego konesera.
 

© Copyright by Five o'clock 2012 - 2021

Realizacja: RED Software House | Agencja interaktywna Wrocław