Blog

Nie będzie tegorocznych Darjeelingów lotniczych

Mamy smutną wiadomość dla wszystkich wielbicieli herbat z Darjeeling. Niestety, z powodu pandemii koronawirusa w Azji i Europie, w tym roku nie zasmakujemy „lotniczych szampanów wśród herbat”.

 

Fot. Five o'clock


W regionie Darjeeling zamknięto praktycznie wszystkie ogrody herbaciane oraz większość przetwórni. 25 marca 2020 ogłoszono, że zamknięte będą 21 dni, lecz nie wiadomo, czy blokada nie potrwa dłużej. Była ona nieunikniona, by poradzić sobie z kryzysem koronawirusa. Niektóre kolonie robotnicze na plantacjach są bardzo zatłoczone. Nie utrzymują właściwej higieny i  trudno jest zapewnić dystans społeczny wśród robotników. Teraz ich zdrowie jest najważniejsze.

Szacuje się, że zamknięcie ogrodów herbacianych na 21 dni spowoduje straty o 100 milionów kg herbaty (w 2019 roku wyprodukowano  około 1 389 milionów kg herbaty). Największe straty będą dotyczyć odmian premium, około 30 procent.

Doprowadzi to do wzrostu cen herbat Darjeeling na całym świecie.

W Five o’clock szczególnie odczujemy tę stratę. Herbaty z pierwszych zbiorów, niezwykle rzadkie i trudno dostępne na rynku lotnicze delicje herbaciane w tym roku będą nieosiągalne.

 

© Copyright by Five o'clock 2012 - 2021

Realizacja: RED Software House | Agencja interaktywna Wrocław