Blog

Herbata biała – uczta dla zmysłów i porcja zdrowia


Czym różni się biała herbata od innych? Dlaczego warto ją pić? I jaką wybierać, świeżą czy starą? Zobaczcie!


Fot. Five o'clock

Biała herbata otrzymywana jest z pączków i listków zbieranych wczesną wiosną, kiedy nierozwinięte jeszcze listki i pączki okryte są srebrno-białym meszkiem nadającym tej herbacie srebrzyste, niemal białe zabarwienie. Herbata ta nie jest fermentowana, tylko od razu suszona, dzięki czemu jej napar ma jasny kolor oraz delikatny smak i aromat, jest o wiele łagodniejsza dla podniebienia niż herbata zielona. 

Historia i pochodzenie

Historia białej herbaty sięga X wieku naszej ery. Wówczas zbierały ją czternastoletnie dziewczynki. Nie mogłby podczas zbiorów rozmawiać i codziennie zmieniały jedwabne rękawiczki, by nie uszkodzić listków i pąków. Do jej produkcji używa się wyłącznie pączek oraz pierwszy i drugi listek wierzchołkowy. Zbierana jest ręcznie raz do roku.

Tak jak każdy inny rodzaj herbaty, biała herbata powstała w Chinach, a dokładnie w ich południowej części, na terenie dzisiejszej prowincji Fujian. Do dziś produkowane są tam najlepsze i najbardziej tradycyjne gatunki herbat białych. Poza Chinami białe herbaty produkuje się w Nepalu, Kenii, Malawi, Indiach, Sri Lance, na Tajwanie i w Japonii.


Fot. Five o'clock, herbata biała Wild Buds


Najpopularniejsze są 2 podziały herbat białych zależne od standardu zbierania i sortowania liści:

Pai Mu Tan (Biała Piwonia) – zwinięte liście pokryte są srebrnym piszkiem. Ma delikatny gorzkawy smak i winogronowy aromat. Należy ją parzyć do 10 minut;


Fot. Five o'clock, herbata biała Pai Mu TanYin Zhen (Srebna Igła) – najbardziej ceniona herbata na świecie. Składa się przede wszystkim z pączków. W XII wieku przeznaczona była wyłącznie dla cesarza i jego dworu. Można ją parzyć do 15 mint. Jej napar jest prawie bezbarwny, ma świeży, słodko-kwaśny smak.

Fot. Five o'clock, herbata biała China White Flowery Pekoe
 
 

 Właściwości zdrowotne

Biała herbata produkowana jest w Chinach w ograniczonym zakresie i wysoko ceniona przez smakoszy herbaty. Zawiera najwięcej polifenoli ze wszystkich herbat i wykazuje najsilniejsze działanie antyoksydacyjne. Uważa się, że biała herbata ma najsilniejsze właściwości antymutogenne (trzykrotnie większe niż zielona), dzięki czemu zapobiega rakowi. Obniża poziom złego cholesterolu, dzięki zawartej w niej teinie wspomaga koncentrację, pobudza i orzeźwia. Poprawia krążenie krwi. Wysusza wolne rodniki, które powodują zmarszczki. Zwana jest „eliksirem młodości”. Doskonale nawilża i rozświetla cerę.

Biała herbata – im starsza tym lepsza? 

Herbata biała, tak jak każda inna naturalna herbata, nie ma terminu przydatności, choć niewłaściwie przechowywana traci na smaku i aromacie. Świeża biała herbata jest zwykle lepsza niż ta zebrana rok temu, choć obecnie jest trend na picie starych herbat (podobnie jak z winami, im starsze tym bardziej wartościowe). W Chinach bardzo popularne stało się leżakowanie i picie starej herbaty białej. Jest nawet chińskie powiedzenie o starej białej herbacie: „W pierwszym roku to herbata, po trzech latach to lekarstwo, a po siedmiu latach skarb”. W związku z tym herbata biała jest często prasowana w „ciastka”, tak jak herbaty pu-erh. Dzięki temu może być przechowywana bardzo długo i przez ten zmienia swój smak.

Fot. Five o'clock, herbata biała Tea Cake

 Im strasza herbata tego typu, tym jej wartości wzrasta.

 

© Copyright by Five o'clock 2012 - 2021

Realizacja: RED Software House | Agencja interaktywna Wrocław